پروژه اینترنت بالونی گوگل چیست و چه کار می کند؟

پروژه اینترنت بالونی گوگل چیست و چه کار می کند؟

شرکت گوگل جزو آن دسته از شرکت‌هایی است که تا حد امکان تلاش می‌کند، دچار یکنواختی در پروژه‌هایش نشود. این شرکت هر چند وقت یک بار پروژه جدیدی را تعریف کرده و مدتی را به پیشرفت در زمینه‌ای متفاوت اختصاص می‌دهند. خوبی بزرگ ماجرا این است که گوگل در زمینه‌های تکراری کار نمی‌کند و همیشه پروژه‌هایی که تعریف می‌کند ایده‌های جدید و منحصر به فردی هستند.
این امکان هم وجود دارد که این پروژه‌ها به موفقیت نرسند و در همان مراحل ابتدایی کار با شکست روبه‌رو شوند اما مهم همین ایده‌های ناب و جدیدی است که توسط نیروهای خلاق گوگل مطرح می‌شود. به عنوان مثال پروژه گوگل گلس دچار همین داستان شد، مدتی سرو صدای زیادی به پا کرد اما طول کشیدن بیش از حد این پروژه تا این که به مرحله تجاری شدن برسد، باعث شد که کمتر کسی از آن استقبال کرده و تب و تاب اولیه آن هم از بین برود. اما نمی‌توان به هیچ وجه انکار کرد که این پروژه از نظر میزان خلاقیتی که در تعریف آن به کار گرفته شده، کم و کاستی داشته است.

باید بدانید که اگر تا کنون از محصولات و سرویس‌های مختلف گوگل استفاده کرده‌اید بدون شک رد پای شخصی با نام ساندر پیچای در این محصولات دخیل بوده است. این شخص در سال ۲۰۰۴ به گوگل پیوست و در این مدت، توانست دامنه مدیریت خود را از کروم، به گوگل درایو، مپز، اپلیکیشن‌ها، کروم OS، اندروید، موتور جست‌وجوی گوگل، تبلیغات و بخش پروژه و تکنولوژی‌های پیشرفته گوگل گسترش دهد.

در اکتبر سال ۲۰۱۴ بود که لری پیج، مدیر عامل گوگل، مسئولیت‌های بسیاری را به شکل رسمی به پیچای سپرد. این شخص تصمیم دارد تا از طریق یادگیری ماشینی، تمامی محصولات گوگل را بهبود بخشد و اعتقاد دارد که انسان‌ها برابر هستند و او در تلاش است که با تکنولوژی سطح زندگی افراد را ارتقا دهد. او جدا از بحث فراهم آوردن اطلاعات و محصولات مرتبط با آن، پیگیری برخی از پروژه‌های عجیب گوگل نظیر Loon یا Calico را نیز به عهده داشته است. پروژه‌های این چنینی برای کاربران جذابیت زیادی دارند اما بعضی از افراد معتقد هستند که این پروژه‌ها با واقعیت فاصله زیادی دارند. در موضوع ویژه این هفته به پروژه Loon شرکت گوگل خواهیم پرداخت. این پروژه با این که هنوز حرف و حدیث در رابطه با آن زیاد وجود دارد اما از نوع ایده گرفته تا پیشرفتی که تا به حال داشته است، همه جدید بوده و نکات جالب و جذابی را به همراه خود دارد. البته باید گفت که انجام این پروژه‌های عجیب و دور از انتظار گوگل به عهده آزمایشگاهی با نام گوگل ایکس است.

در حقیقت باید گفت که گوگل ایکس، آزمایشگاه سری گوگل است که تا به حال پروژه‌های موفقی مانند عینک گوگل و خودروی بدون راننده این شرکت را در کارنامه خود دارد. پروژه دیگری که به این آزمایشگاه سپرده شده است پروژه اینترنت بالونی یا همان Google Loon است. صورت کلی این پروژه به این صورت است که قرار است به بسیاری از مناطق کره زمین که تحت پوشش شبکه اینترنت نیستند، از طریق Loon اینترنت ارائه شود.
پروژه Loon و اینترنت رسانی به مناطق محروم

در آخرین کنفرانس شرکت گوگل، پیچای در خصوص موارد بسیاری سخن گفت، از اسمارت فون‌ها و پلتفرم اندروید گرفته تا واقعیت مجازی و اندروید Pay، اما توجه زیادی را به پروژه Loon معطوف نکرد و تنها در پایان صحبت‌هایش و در زمان جمع بندی اشاره کوتاهی به این پروژه کرد و لون را یکی از بلند پروازانه‌ترین ایده‌های لری پیج خواند که تلاش می‌کند اینترنت پر سرعت را از طریق بالون‌های معلق در آسمان، به کاربران یک منطقه منتقل سازد. در مورد تاریخچه این پروژه باید گفت که این پروژه به صورت مخفیانه در سال ۲۰۱۱، درون آزمایشگاه ایکس کار خودش را آغاز کرد و اولین بالون‌ها در ابتدای سال ۲۰۱۳ بود که به پرواز درآمدند. در آن مقطع زمانی بالون‌ها قادر بودند صرفا ۵ روز در آسمان باقی بمانند و به شکل همزمان هم گوگل نمی‌توانست تعداد زیادی از آن‌ها را در آسمان داشته باشد. Loon در سال‌های گذشته راهی طولانی را طی کرده و توانسته پیشرفت‌های بزرگی داشته باشد.

بلومبرگ در این رابطه گزارش می‌دهد که Mike Cassidy، یکی از معاونان ارشد محصولات گوگل، خبرهای تازه‌ای را در این رابطه در اختیارش قرار داده، او خبر از دو پیشرفت بزرگ می‌دهد که باعث می‌شوند، گوگل بتواند تا سال آینده این پروژه را از حالت آزمایشی خارج کرده و آن را به یک نسخه تجاری تبدیل کند.گوگل توانسته با ساخت یک پرتاب کننده با ارتفاع ۱۵ متر، عملیات پرتاب بالون‌ها را به آسمان تسریع بخشیده و آسان‌تر کند. نام این پرتاب کننده Autolauncher است.

نکته جالب این که نام این عرشه پرتاب، در میان خود کارکنان گوگل، « خانه پرنده» است. زیرا قبلا بیشتر بالون‌ها با نام‌های پرندگان مشغول به کار شده‌اند. Cassidy در این رابطه می‌گوید» با استفاده از Autolauncher می‌توانیم هر ۱۵ دقیقه یک بالون را به پرواز درآوریم، در این میان محدودیت سرعت باد نیز به ۲۴ کیلومتر در ساعت رسیده، که قبلا به ۹٫۶ کیلومتر در ساعت محدود بوده است. از طرف دیگر تا قبل از این گوگل می‌توانست که هر ۴۵ دقیقه یک بالون را به پرواز درآورد اما در حال حاضر به شکل ایمن تری می‌تواند بالون‌های بیشتری را به آسمان بفرستد.» تعداد زیاد بالون ها بسیار مهم است زیرا گوگل برای پوشش دادن کامل به یک منطقه، به صدها بالون در آسمان نیازمند است.دستاورد دوم اما مهم‌تر نیز هست؛ تا پیش از این، گوگل برای دسترسی به اینترنت در بالون‌هایش مجبور به استفاده از دیتای اپراتورهای مخابراتی بود که نهایتا آنتن‌هایشان در فاصله ۸۰ کیلومتری از محل استقرار بالون، قرار داشتند. اکنون اما Cassidy اذعان دارد که مهندسان گوگل توانسته‌اند راهی را ابداع نمایند که توسط آن، می‌توان اینترنت را از طریق هر بالون، به بالون دیگر انتقال داد و نکته مهم اینکه فاصله هر بالون از ۸۰ کیلومتر سابق، به ۴۰۰ الی ۸۰۰ کیلومتر برای رساندن سیگنال‌های اینترنت از سوی دکل‌های مخابراتی ارتقا یافته است. قبل از این، اپراتورها در صورت همکاری مجبور می‌شدند دکل‌های مخابراتی بسیاری را در مکان‌های دور افتاده نیز نصب نمایند. او همچنین می‌گوید با ابتکار فعلی، می‌توانند یک منطقه بزرگ، نظیر آفریقای غربی را با صرفا ۸ ایستگاه مخابراتی پوشش دهند.

Cassidy باور دارد که پروژه لون تا پایان سال جاری، گسترش بیشتری خواهد یافت. در حال حاضر بالون های اینترنت رسان گوگل در کشورهای نیوزیلند، شیلی، استرالیا و برزیل مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته‌اند و معمولا هم بالون‌ها توانسته‌اند ارتباط خود را با یکدیگر حفظ کنند، مگر اینکه باد شدید آن‌ها را از پای در آورد. وی همچنین امیدوار است که تا پایان سال ۲۰۱۶، این پروژه به شکل تجاری درآید و می‌گوید برای شروع، آفریقا، آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی بهترین مکان‌ها هستند.
همکاری گوگل و بزرگ‌ترین اپراتور مخابراتی استرالیا

در یک مرحله آزمایشی ۲۰ بالون شرکت گوگل با همکاری اپراتور مخابراتی استرالیا در ناحیه غربی Queensland به پرواز درآمدند. گوگل برای اولین بار در طی این پروژه با یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارتباطات استرالیایی همکاری کرده است و این شرکت Telstra نام دارد. البته گوگل قبل از این هم اعلام کرده بود که قصد دارد با همکاری شرکت‌های ارتباطات بی‌سیم پروژه لون را بیشتر از گذشته به واقعیت نزدیک کند. هدف احتمالی غول جست‌وجو این است که در آینده اپراتورهای مخابراتی این بالون‌ها را اجاره کنند. اما در این مرحله Telstra به پروژه لون گوگل دسترسی استفاده از ایستگاه‌های اصلی و طیف ۲٫۶ گیگا هرتز را داده است. بالون‌هایی که گفتیم تحت پروژه Google X طراحی شده و توسعه پیدا کرده‌اند و قبل از این هم در ایالات متحده و نیوزیلند مورد آزمایش قرار گرفته بودند اما هیچ کدام به موفقیت دست پیدا نکردند. در آمریکا آزمایش‌ها به این صورت بود که یک بالون در ارتفاعات پایین حوالی واشنگتن پرواز می‌کرد و این بالون با خطوط قدرت برخورد کرده و نابود شد. در نیوزیلند هم یک بالون در دریا سقوط کرد و این شایعه را منتشر کرد که این سانحه برای یک هواپیما رخ داده است.
همکاری گوگل و آژانس فضایی فرانسه

گوگل و آژانس فضایی فرانسه که به CNES شهرت دارد هم به تازگی خبر از همکاری مشترک خود بر سر پروژه لون و توسعه تکنولوژی‌های مرتبط با آن داده‌اند. براساس این قرارداد همکاری گوگل می‌تواند بالون‌هایی که تلاش دارد با کمک آن‌ها اینترنت و خدمات مبتنی بر آن را به نقاط مختلف جهان برساند را به صورت آزمایشی در آسمان فرانسه به پرواز درآورد. البته باید گفت که CNES سالهاست که در زمینه تکنولوژی‌های مرتبط با بالون تجربه اندوزی کرده و حالا تصمیم دارد تجربیات خود در این زمینه را در اختیار گوگل و پروژه لون این شرکت بگذارد تا شاید روند پیشرفت آن سرعت بیشتری پیدا کرده و در آینده‌ای نزدیک‌تر به نتیجه برسد. پروژه لون یکی از ایده‌هایی است که در صورت به نتیجه رسیدن آن، گوگل به خود خواهد بالید. همان گونه که قبلا هم گفتیم هدف اصلی این پروژه ارائه اینترنت به مناطق محروم و فاقد امکانات از طریق بالون است. اینترنتی که حداقل سرعت کافی برای پخش ویدئو را دارا باشد. در بالون‌های به کار گرفته شده در این پروژه برای تامین انرژی از پنل‌های خورشیدی استفاده شده و این بالون‌ها تا کنون بیش از ۳ میلیون کیلومتر پرواز آزمایشی داشته‌اند، به صورت معمول در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع مورد استفاده توسط خطوط هواپیمایی تجاری مورد بهره برداری قرار می‌گیرند. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که همکاری گوگل و CNES در پروژه لون چشم انداز بهتری به آینده این پروژه می‌بخشد و می‌توان به تحقیقات و آزمایشات فعلی که در حال صورت پذیرفتن هستند، امیدوارتر بود. غول جهان جست‌وجوهای اینترنتی در حال حاضر وضعیت خوبی را در اروپا تجربه نمی‌کند، این شرکت اختلافاتی را با پارلمان این قاره دارد و همین طور برایش از در و دیوار هم می‌بارد. قرار شده است سرویس اخبار گوگل برای کاربران کشور اسپانیا هم قطع شود. کارشناسان اعتقاد دارند که این همکاری غیرتجاری با آژانس فضایی فرانسه موجب بهبود چهره گوگل در نظر سیاستمداران و عموم مردم ساکن اروپا خواهد شد، هر چند که به واقعیت پیوستن این مسئله تنها با گذشت زمان ممکن خواهد شد. اگر چه گوگل اعلام نکرده است هدفش از همراهی با CENS بهبود وجهه‌اش در اروپا است، اما بعید نیست که این اقدام در راستای کاهش بی‌اعتمادی و اعتراضات نسبت به سرویس‌های این شرکت صورت گرفته باشد.
بالون‌ها چقدر در هوا می‌مانند؟

زمانی که گوگل پروژه لون خود را معرفی کرد، بسیاری از متخصصان نسبت به موفقیت این پروژه تردید داشتند. هدف گوگل نگه داشتن بالون‌ها به مدت ۱۰۰ روز در هواست در حالی که هیچ کس حتی نزدیک به این رقم هم نشده است. بالون‌های NASA حداکثر ۶۰ روز می‌توانند در آسمان باقی بمانند و گوگل قصد دارد که این عدد را تقریبا به دو برابر برساند در حالی که کمترین هزینه را هم داشته باشد.

پرلیندستراند که یکی از متخصصان بالون‌هاست در این رابطه گفته است که قطعا غیرممکن است که گوگل بتواند به این مدت زمان دست پیدا کند و شما با هر کسی که می‌خواهید در جامعه علمی صحبت کنید، حتی رسیدن به زمان ۳ هفته هم بسیار دور از ذهن است. اما گوگل از یک سری از پیشرفت‌ها و دستاوردهایش در این زمینه به تازگی رونمایی کرده است.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای گوگل The Marathoner نام دارد که بالونی است که ماه جولای از نیوزیلند به آسمان رفته و ۱۳۴ روز بعد در شیلی به زمین نشسته است. ماهش کریشناسوامی که یکی از مسئولان رده بالای پروژه لون است، در این رابطه می‌گوید «زمانی که شروع کردیم، ۱۰ روز یک دستاورد بزرگ برایمان به حساب می‌آمد، سپس به ۳۰ و پس از آن هم به ۷۰ روز رسیدیم و در حال حاضر رسیدن به ۱۰۰ روز برایمان یک موضوع کاملا عادی است.» به نظر کریشناسوامی، حتی یک شیار کوچک، فرضا ۲ میلی‌متر هم می‌تواند هفته‌ها از عمر یک بالون کم کند و پیدا کردن یک سوراخ ۲ میلی متری روی سطح ۶۰۰ متر مربعی مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه است. اما او توانسته راهی برای جلوگیری از نشتی پیدا کرده و به این ترتیب بالون‌هایی پایدار طراحی کند.» کریشناسوامی و تیمش از تست‌های انجام شده الکترواستاتیک و مایع روی لوازم بهداشتی استفاده کردند تا جنس ماده استفاده شده در بالون را تغییر و طول عمرش را افزایش دهند. در کنار ماراتونر، پروژه لون چند دستاورد مهم دیگر هم داشته است. در حال حاضر سریع‌ترین بالون گوگل The Sprint Star نام دارد که ۳۲۴ کیلومتر در هر ساعت حرکت کرده و تا دمای منفی ۸۳ درجه هم دوام می‌آورد.
سرعت اینترنت بالونی چقدر است؟

تا به حال چندین بار شاهد افزایش سرعت اینترنت پروژه لون بوده‌ایم اما در حال حاضر گوگل از تبدیل شدن این پروژه‌اش به یک تامین کننده بزرگ اینترنت در جهان بیشتر از گذشته اطمینان دارد. زیرا بالون‌های گوگل این روزها ۱۰ برابر اولین پروازشان سرعت و دوام پرواز پیدا کرده‌اند. طبق گفته مدیران گوگل، در مقطع فعلی احتمال این که پروژه لون به واقعیتی فراگیر در جهان تبدیل شود، بیش از ۵۰ درصد است و سرعت نیز دیگر مشکلی نیست که به یک مانع بر سر این راه تبدیل شود. در حال حاضر بالون‌های گوگل قادر به ارائه سرعت ۱۷۶ مگابیت بر ثانیه به زمین و ۴۰ مگابیت بر ثانیه به دستگاه‌های موبایل هستند. البته رسیدن به این سرعت به هیچ عنوان کار ساده‌ای نبوده و گوگل هنوز هم نیازمند بهبودهایی در این زمینه است ما با فرستادن همزمان ۱۰۰ بالون به آسمان و افزایش طول مدت پروازشان به ۱۰۰ روز، چنین سرعت فوق العاده‌ای به دست آمده و هدف بعدی فرستادن صدها بالون برای چرخش به دور زمین است تا کاربران قادر به اتصال به سرویس، برقراری تماس تلفنی و آنلاین شدن توسط آنتن‌های ثابت خانگی یا دستگاه‌های موبایل شوند. گوگل می‌گوید پروژه لون اینترنت را حتی به نقاط کور آزار دهنده هم خواهد آورد و این غیر از کشورهای توسعه یافته و شهرهای اصلی بزرگ است که هزینه بیشتری از آن‌ها برای این کار دریافت خواهد شد. از این که چه زمانی این پروژه از فاز تجربی خارج شده و به مرحله تجاری می‌رسد، گوگل هنوز صحبتی نکرده و زمان دقیقی را اعلام نکرده است اما گفته است که شروع برنامه آزمایشی در آینده نزدیک بسیار در دسترس است.
اینترنت بالونی رایگان تا سال ۲۰۲۰ در سراسر جهان

مارکو بیبیانو مسئول آژانس توسعه بیزینس در گوگل برزیل، ضمن اعلام این که تا سال ۲۰۲۰ اینترنت رایگان بالونی گوگل به سراسر جهان خواهد رسید، اظهار کرد که اینترنت بالونی بزرگترین و سریعترین تحولی است که بشر تجربه می کند و قرار است بیش از نیمی از جمعیت بدون اینترنت کره زمین ، به سایر کاربران متصل شوند. طبق آمار سازمان ملل دو سوم مردم جهان به دلایل مختلف از جمله شرایط جوی و کوهستانی بودن و نداشتن زیرساخت مناسب، به اینترنت دسترسی ندارند و پروژه موسوم به Loon در لابراتوار گوگل، واحد Google X Division با هدف اینترنت دار کردن همه مردم جهان به جلو برده می‌شود. در ماه ژوئن امسال پرتاب بالون و آزمایش بالون‌های اینترنت دار در کالیفرنیا با موفقیت انجام شد و بعد با ارسال ۳۰ بالون اینترنتی در مناطق دورافتاده نیوزیلند شبکه جدید با موفقیت آزمایش شد و اکنون با جدیت تمام دنبال می‌شود. بالون‌ها در بالای جو هر کدام دو فرستنده و گیرنده رادیویی در خود دارند که یکی برای ارتباط با سایر بالون‌ها در بالای جو مورد نیاز است و دیگری برای ارتباط با زمین تعریف شده است. آن‌ها سیستم GPS نیز برای ردیابی و گم نشدن سیگنال دارند. بالون‌های مذکور با استفاده از انرژی خورشیدی تا ۱۰۰ روز در آسمان در هر بار شارژ دوام دارند و با اتصال باطری قابل شارژ این عمر افزایش می‌یابد.

در طول شب نیز بالون بر اساس انرژی ذخیره شده در طول روز به کار خود ادامه می‌دهد. اما سرعت اینترنت روی بالون به اندازه سرعت نسل سوم یا همان ۳G خودمان است. با وای- فای کار نکرده و مستقیم از طریق تجهیزاتی مانند آنتن‌های مخصوص ماهواره ساخت شرکای گوگل، قابل دریافت است. هر کدام از بالون‌ها نیز تا شعاع ۲۰ کیلومتری را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. در همین حال برزیل با توسعه طرح اینترنت بالونی اختصاصی خود سعی دارد تا در مناطق دورافتاده که مردم اینترنت ندارند، آن‌ها را مجهز به فناوری‌های جدید کند.

پروژه مشترک کمپانی مخابراتی Telebras و موسسه ملی تحقیقات فضایی INPE برای توسعه اینترنت بالونی ادامه داشته و اولین آزمایش ماه آینده صورت خواهد گرفت. موهامان گاودات قائم مقام بخش نوآوری‌های گوگل هفته پیش با پائولو برناردو وزیر ارتباطات برزیل دیدار کرد تا در مورد همکاری با برزیل برای توسعه گوگل گلس و اینترنت بالنی بحث کند اما وزارت ارتباطات برزیل صراحتا اعلام کرد دنبال تحقیقات مستقل در این زمینه است و نیازی به گوگل ندارد. به هر حال مشخص است که دیر یا زود نتیجه تلاش‌های گوگل در این زمینه مشخص می‌شود و به احتمال زیاد، پروژه‌ای که بیش از ۳ سال است گوگل برای آن وقت صرف کرده است، به دستاوردهای خوبی خواهد رسید. آن زمان خواهد بود که ما از گوگل ممنون خواهیم بود که به ما اینترنت رایگانش را هدیه کرده است. بدون شک پروژه‌های بزرگی نظیر پروژه Loon تنها از شرکت‌های بزرگی نظیر گوگل برخواهد آمد.

منبع : برسام